Mini Ogród sensoryczny

Mini Ogród Sensoryczny na terenie Samorządowego Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie Niebieski Miś powstał w odpowiedzi na Jubileuszowy Grant CEZ- Skawina „Wyzwalamy Energię”. Jest to jedyny taki ogród na terenie Miasta i Gminy Skawina. Projekt napisała Grupa Nieformalna „Przyjaciół Niebieskiego Misia”  w składzie:  Urszula Archamowicz, Małgorzata Janik i Karolina Mazur.  Pomimo iż formalnie projekt został stworzony przez wyżej wymienione osoby  w jego realizację zaangażowało się bardzo wiele osób związanych z przedszkolem, jak i tych, którzy uznali  inicjatywę za wartą zainteresowania.

19 października 2016 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Mini ogrodu sensorycznego z udziałem tak znamienitych gości, jak:  Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa, Piotr Koczwara – przedstawiciel CEZ Skawina, członek Zarządu, Anna Barańska- koordynatorka Jubileuszowego programu grantowego „Wyzwalamy Energię” z ramienia CEZ, Ewa Masłowska – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Dorota Pindel przedstawiciel Stowarzyszenia „Równa Szansa”, drużynowy Amadeusz Lesiak- przedstawiciel 1 Skawińskiej Drużyny Harcerzy „ Korzenie: im . gen J. Hallera, Dorota Książek – Kierownik Wydziału Inwestycji, Beata Lesiak i Wojciech Kapela- Przedstawiciele Rady Rodziców, Marta Baranowska- inż. architektury krajobrazu. Nie zabrakło również przedszkolaków, którzy swoim występem uświetnili otwarcie oraz byli pierwszymi dziećmi, które zwiedzały powstały ogród.

Jednym z powiązanych wydarzeń związanych z otwarciem ogrodu, było ogłoszenie konkursu plastycznego dla dzieci przedszkolnych z naszej gminy pod tytułem: „Z Niebieskim Misiem wyzwalamy energię  w ogrodzie sensorycznym”. Nie było to łatwe zadanie, wymagało poszukania informacji na temat, co to takiego ogród sensoryczny oraz w jaki sposób można w nim stymulować zmysły. Jak przystało na małych artystów powstałe prace zachwycały kompozycją, zastosowanymi barwami i ukazywały dziecięcą wyobraźnię. Wszystkie prace nagrodzono,      a jedną z głównych atrakcji w dniu rozwiązania konkursu była możliwość przebywania w ogrodzie sensorycznym oraz swobodne  eksplorowanie zgromadzonych tam sprzętów.

Co takiego zaprojektowano w naszym ogrodzie, co przyciąga dzieci, a jednocześnie służy pobudzaniu zmysłów ? Mini ogród sensoryczny został podzielony na 5 stref stymulacji: smaku, węchu, słuchu, wzroku i dotyku.

Już wiosną ogród będzie stymulował wzrok szeroką paletą barw, poprzez  posadzone różnobarwne rośliny, wyróżniające się kolorystyką. Również wtedy zostanie zamontowany sprzęt umożliwiający obserwację światła białego oraz dający wrażenie złudzenia optycznego. Zamontowane na tablicy różnobarwne folie odbijające światło, umożliwiają dzieciom obserwację różnych zjawisk optycznych. Największą niespodzianką okazały się pergole z zamontowanymi zakrętkami i wstążkami, przyciągają swoją barwą  a także nakłaniają do przejścia pomiędzy nimi.

Doświadczeń słuchowych dostarczają dzieciom charakterystyczne odgłosy traw, ptaków, owadów a także specjalnie do tego zamontowanych drewnianych  urządzeń sensorycznych np. dzwonki powietrzne, rury dźwiękowe.

Nietuzinkowym  pomysłem jest stworzenie nawierzchni, podzielonej na cztery segmenty, wypełnionej różnym materiałem fakturowym. W trakcie chodzenia po niej, spod butów dochodzą charakterystyczne dźwięki. Ścieżka ta przeznaczona jest także do stymulacji dotykowej (za pomocą bosych stóp) oraz wzrokowej.

Niepowtarzalna  kompozycja  aromatyczna, która posłuży do stymulacji  zapachowej oraz smakowej, została uzyskana poprzez  posadzone zioła czy kwiaty. Zostały wykorzystane w tym celu popularne sadzonki np.: mięty, rozmarynu, szafranu, bazylii, a także borówek, lawendy. Mamy nadzieję, że już wiosną dzieci będą mogły tworzyć własne kompozycje smakowo- zapachowe.

Większa część zgromadzonego sprzętu na terenie Mini Ogrodu sensorycznego posłuży do pobudzania zmysłu dotyku. W tym celu zastosowana zostanie  posadzona roślinność a także specjalnie do tego przygotowane drewniane sensoryczne akcesoria np. Ławka sensoryczna, na której można usiąść i odpocząć zawiera w sobie cztery komory z różnorodnym materiałem do stymulacji dotykowej. Komponując ją staraliśmy się wykorzystać naturalne materiały występujące w przyrodzie: mech, szyszki, korę drzew, kamień, kasztany. Każda z  donic dotykowych zawiera skarby naturalne, które pieczołowicie zbierały dzieci wraz z rodzicami podczas wakacyjnych wojaży. Różnorodne muszle, różnokształtne szyszki skłaniają do swobodnej ich obserwacji i dotykowej eksploracji. Wiosną każda z donic stanie się własnością danej grupy, gdzie dzieci będą mogły przy współudziale dorosłych posadzić kwiaty, zioła. A następnie prowadzą obserwacje przyrodnicze, nauczą się dbania o roślinność.

Ostatnią z dotykowych rzeczy zamontowanych w ogrodzie jest tablica dotykowa, podczas zabaw przy niej  dzieci poznają faktury, stosując odpowiednie określenia np. gładki, szorstki, prążkowany itd. Już w pierwszych dniach funkcjonowania ogrodu sensorycznego mogliśmy się przekonać, że miejscem najbardziej obleganym przez dzieci jest wodny ciąg – zabawy  w wodzie stymulują a jej szum relaksuje.

Mini ogród sensoryczny w swoje progi zaprasza każde dziecko, które dąży do kontaktu z przyrodą i pragnie pobudzić swoje zmysły. Jest on również miejscem intensywnej stymulacji zmysłów w ramach terapii integracji sensorycznej.

W jego powstanie zaangażowało się całe grono pedagogiczne Samorządowego Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie, rodzice przedszkolaków, rodzice dzieci ze Stowarzyszenia „Równa Szansa”, wychowankowie z klasy 1d Zespołu Szkół Techniczo- Ekonomicznych w Skawinie, harcerze z  1 Skawińskiej Drużyny Harcerzy „ Korzenie: im . gen J. Hallera. Każdej osobie, która przyczyniła się do jego utworzenia serdecznie dziękujemy.

Karolina Mazur

Skomentuj

Twój e-mail nie będzie publikowany