W naszym przedszkolu realizujemy bezpłatnie zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka – w skrócie WWRD, zarówno dla dzieci uczęszczających do naszego przedszkola jak i dzieci, które uczęszczają do innych placówek albo nie są jeszcze objęte edukacją przedszkolną.
Zajęcia w ramach WWRD prowadzi zespół specjalistów, mających doświadczenie w pracy z małym dzieckiem o zaburzonym rozwoju psychoruchowym.
W skład zespołu wchodzą:
- Psycholog
- Logopeda
- Terapeuta Integracji Sensorycznej
- Fizjoterapeuta
- Terapeuta Wczesnego Wspomagania Rozwoju
- Pedagog
Nasz zespół w oparciu o opinię o potrzebie Wczesnego Wspomagania Rozwoju, a także na podstawie obserwacji dziecka i wywiadu z rodzicami przygotowuje ofertę zajęć dla dziecka oraz opracowuje Indywidualny Program Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.
Zajęcia prowadzone są indywidualnie z dzieckiem. Dzieciom, które nie ukończyły trzeciego roku życia w zajęciach mogą towarzyszyć rodzice. Zajęcia odbywają się w salach dostosowanych do potrzeb małych dzieci. Nasi terapeuci w swojej pracy korzystają z wielu pomocy dydaktycznych, którymi dysponuje placówka. W ramach Wczesnego Wspomagania świadczymy także pomoc i wsparcie rodzicom m.in. poprzez prowadzenie warsztatów, indywidualne konsultacje, instruktaż.
Co zrobić, by dziecko mogło być objęte zajęciami Wczesnego Wspomagania w naszej placówce?
Należy dostarczyć opinię o potrzebie Wczesnego Wspomagania Rozwoju oraz wypełnić wniosek o realizację zajęć w naszej placówce. Wszelkich informacji dotyczących realizacji Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka w naszym przedszkolu, a także o tym co jest niezbędne do uzyskania opinii o potrzebie wczesnego wspomagania i gdzie ją można uzyskać udzieli Państwu p. Urszula Archamowicz.
Aby skorzystać z zajęć Wczesnego Wspomagania Rozwoju, rodzic powinien:
- Udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej właściwej dla miejsca zamieszkania, pobrać komplet dokumentów i zarejestrować dziecko na badanie psychologiczne.
- Wypełnić wniosek o wydanie opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju.
- Poprosić lekarza specjalistę o wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka i rodzaju dysfunkcji.
- Poprosić nauczyciela w przedszkolu lub zerówce szkolnej o pisemną opinię o dziecku.
- Powyższe dokumenty (wniosek rodzica, zaświadczenie lekarskie, wynik badania psychologicznego, opinię nauczyciela) złożyć na Zespół Orzekający rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
- Jeśli decyzja zespołu orzekającego będzie pozytywna, opinię o potrzebie wczesnego wspomagania należy dostarczyć do naszej placówki.
- Podczas pierwszego spotkania z rodzicem i dzieckiem, zespół wspólnie ocenia potrzeby dziecka, wyznacza rodzaj zajęć oraz ich ilość w miesiącu.
Autor: Karolina Mazur